
Het EU-wetgevingspakket VAT in the Digital Age (ViDA) leidt tot ingrijpende wijzigingen voor ondernemingen met internationale goederenstromen. Voor bedrijven die opereren met btw-registraties in meerdere lidstaten, brengt dit pakket wijzigingen met zich mee die de kern van de fiscale bedrijfsvoering raken.
Een van de doelstellingen van ViDA is het realiseren van een Single VAT Registration (SVR). Per 1 juli 2028 wordt de bestaande éénloketregeling (OSS/Unieregeling) uitgebreid. Ondernemers kunnen dan voor meer grensoverschrijdende transacties de btw centraal in één lidstaat aangeven en afdragen.
Deze uitbreiding geldt met name voor montageleveringen, de levering van energie (gas, elektriciteit, warmte en koude), en specifieke binnenlandse leveringen. De administratieve lastenverlichting kan aanzienlijk zijn: in veel gevallen vervalt de noodzaak voor versnipperde registraties in elke afzonderlijke lidstaat waar prestaties worden verricht.
Voor groothandels en industriële ondernemingen met lokale opslag in het buitenland geldt een nieuwe overbrengingsregeling per 1 juli 2028. De fysieke verplaatsing van eigen goederen naar een magazijn in een andere lidstaat kan dan centraal worden gemeld via het éénloketsysteem.
Dit elimineert de noodzaak voor lokale btw-registraties die nu nog dienen om voorraadhoudende activiteiten te faciliteren. De melding bevat het totale bedrag aan overbrengingen per lidstaat, waarbij geen btw-afdracht verschuldigd is. Dit vereenvoudigt de logistieke keten en vermindert de afhankelijkheid van lokale fiscale vertegenwoordigers.
De optionele verleggingsregeling wordt per 1 juli 2028 verplicht voor alle lidstaten. Wanneer een leverancier niet in de lidstaat van de afnemer is geïdentificeerd, wordt de btw bij binnenlandse B2B-leveringen dwingend verlegd naar de afnemer (mits deze wel over een lokaal btw-nummer beschikt). Ondernemers moeten deze verlegde prestaties wel nauwgezet rapporteren in de opgaaf intracommunautaire prestaties (ICP).
Een van de meest fundamentele wijzigingen is het facturatieproces vanaf juli 2030. Van belang is daarbij dat hierop in een aantal lidstaten van de EU reeds (veel) eerder wordt voorgesorteerd (o.a. Frankrijk, Polen) of is ingevoerd (o.a. Hongarije) waardoor dit voor uw internationale btw-compliance nu al de hoogste urgentie kan hebben. Voor intracommunautaire transacties wordt de Europese norm voor digitale rapportage en e-facturatie verplicht:
De behoefte aan expertise op het gebied van btw blijft groot. Er blijven situaties bestaan waarin een lokale registratie in een andere Lidstaat van de EU noodzakelijk of wenselijk is:
De weg naar 2028 en 2030 vraagt om een proactieve houding. Ondernemingen moeten nu starten met een kritische analyse van hun huidige structuur. Welke registraties kunnen vervallen? Welke goederenstromen vallen onder de nieuwe regelingen? En zijn de IT-systemen klaar voor de strikte eisen van digitale rapportage en e-facturering?
De kerndata:
Als specialist in internationale supply chains vertalen wij de complexe ViDA-richtlijnen naar uw dagelijkse operatie. Wij ondersteunen u met:
Lees ook
Registreren voor BTW in Zwitserland.
Maatschappelijk en geplaatst kapitaal, aandelenuitgifte en overdracht
In meer dan 40 landen
Registreren voor BTW in Duitsland.